Zrozumienie portfeli kryptowalutowych: rodzaje, bezpieczeństwo i najlepsze praktyki
Portfel kryptowalutowy to rozwiązanie, które służy do przechowywania kryptowalut i zasobów cyfrowych oraz uzyskiwania do nich dostępu. Dowiedz się jak wybrać najlepszy portfel z naszego opracowania!
Wraz z pojawieniem się kryptowalut (możesz za ich pomocą grać na przykład w Spincity) i oczekiwaniem na coraz potężniejszy wirtualny rynek finansowy pojawiło się specjalne rozwiązanie służące do zarządzania tymi właśnie kryptowalutami. To właśnie ono określane jest jako „portfel kryptowalutowy”. Istnieją różne rodzaje portfeli, z których można korzystać nawet przez aplikację na telefonie komórkowym. Sposób ochrony Twoich pieniędzy różni się oczywiście w zależności od technologii i pochodzenia aplikacji.
Czym to portfel kryptowalutowy?
Portfel kryptowalut to sposób na „przechowywanie” cyfrowych aktywów i walut inwestora. Każdy portfel składa się z oprogramowania lub urządzeń fizycznych i ma na celu zapewnienie inwestorom bezpiecznego i pełnego dostępu do ich aktywów kryptograficznych.
W ten sposób możesz przeprowadzać transakcje bez pomocy brokera, będąc w stanie handlować kryptowalutami i organizować je zgodnie ze swoim osobistym planem. A co najważniejsze, w znacznie bezpieczniejszy sposób! Dlatego też, gdy uzyskujesz pełną kontrolę nad swoją inwestycją w kryptowaluty i aktywa cyfrowe, zwiększa się także Twoja odpowiedzialność za zarządzanie nimi, a także swoboda samodzielnego manipulowania Twoimi środkami.
Jak działa portfel kryptowalutowy?
W przeciwieństwie do portfela, z którego korzystamy na co dzień, portfel kryptowalutowy działa bardziej jak seria kluczy, które dają dostęp do blockchainu, w którym przechowywane są aktywa. Jeden z tych kluczy jest publiczny i działa jak tradycyjny numer konta bankowego. W tym sensie można go używać do otrzymywania aktywów, a także udostępniać je innym inwestorom.
Istnieje skrócona wersja tego klucza, znana jako adres. Jeśli zostanie wygenerowany automatycznie, adres może wyglądać następująco: 1bNO764gnKugF986JJfu6E708Op097. Użytkownik może uzyskać adres również za pomocą kodu QR wygenerowanego przez narzędzie zarządzające portfelem.
Kolejnym elementem zabezpieczającym udostępnianym użytkownikowi jest klucz prywatny, za pomocą którego użytkownik może swobodnie przeprowadzać transakcje kryptowalutowe. Dlatego ten klucz jest bardzo ważny, więc pod żadnym pozorem nie należy go udostępniać osobom trzecim.
Rodzaje portfeli kryptowalutowych
Zasadniczo istnieją dwa rodzaje portfeli: portfele gorące i zimne.
Co to jest gorący portfel?
Jest to cyfrowy portfel kryptowalutowy online, do którego dostęp można uzyskać poprzez aplikację na telefonie komórkowym, bezpośrednio w przeglądarce oraz poprzez rozszerzenia na komputerze. Dlatego musi być podłączony do Internetu, aby umożliwić inwestorom swobodne przenoszenie ich aktywów.
Gorące portfele można znaleźć w wersji mobilnej, internetowej i stacjonarnej. Zapoznaj się z głównymi cechami każdej z nich.
- Gorące portfele mobilne. Portfele mobilne można pobrać poprzez aplikacje znajdujące się w sklepie Twojego smartfona (App Store i Google Play). Umożliwia inwestorom dokonywanie zakupów w sklepach akceptujących bitcoiny i altcoiny, co przekłada się na korzystanie z kryptowalut jak każdej innej waluty. Z drugiej strony działa online, jest podatny na hakerów i złośliwe programy, a także na kradzież telefonu komórkowego, co może wywołać pewien niepokój u osób korzystających z tego narzędzia. Niestety z tymi wadami wiąże się też wiele innych aplikacji, które mamy na swoich telefonach komórkowych i z których korzystamy na co dzień. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na firmy, które oferują najlepszy portfel na telefon komórkowy.
- Gorące portfele internetowe. Dostęp do portfeli internetowych można uzyskać w przeglądarce, wystarczy, że inwestor wprowadzi swój login i hasło, aby zobaczyć saldo swoich aktywów. Tak więc, podobnie jak wersja mobilna, ten rodzaj portfela wymaga do działania połączenia internetowego.
- Portfele desktopowe (stacjonarne). Portfele kryptowalutowe na komputery stacjonarne obsługiwane są poprzez programy pobrane i zainstalowane na dysku komputera. W tym sensie informacje są przechowywane na dysku HD, poza siecią internetową. Jest to proces odwrotny do tego, który zapewniają wersje internetowe i mobilne. Podsumowując, wersja desktopowa pozwala na większe bezpieczeństwo danych, ale użytkownik musi chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami we własnym zakresie.
Co to jest zimny portfel?
Zimny portfel to portfel znajdujący się poza internetem, dlatego jest znacznie bezpieczniejszy, choć dostęp jest nieco bardziej skomplikowany. Znane są dwie główne jego odmiany:
Odmiana porfela zimnego | Opis |
Portfel sprzętowy | Mają podobny wygląd do pendrive'ów i umożliwiają przechowywanie kryptowalut na urządzeniach fizycznych, odłączonych od sieci internetowej. Dla inwestorów, którzy zamierzają kupować kryptowaluty w dłuższej perspektywie, może to być najlepsze rozwiązanie. Ale dla tych, którzy na co dzień muszą zarządzać kryptowalutami, może to być opcja nieco pracochłonna, ale za to gwarantująca większe bezpieczeństwo danych. |
Portfel papierowy | Postrzegany przez ekspertów jako metoda bezpieczna, choć archaiczna, portfel papierowy to nic innego jak kartka papieru, na którym wydrukowane są klucze prywatne i publiczne, strzegąc w ten sposób dostępu do informacji o kryptowalutach inwestora. |
Zostawić kryptowaluty w portfelu lub wymienić je na pieniądze?
Portfel to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą chronić swoją inwestycję, czyniąc ją jeszcze bezpieczniejszą i osobistą oraz zapobiegając cyberatakom. Bez wątpienia giełdy są bardzo ważną opcją dla tych inwestorów, którzy rozpoczynają działalność na rynku lub prowadzą zazwyczaj codzienne operacje handlowe. Dlatego często zdarza się, że takie osoby przechowują kryptowaluty u brokera, zamiast zarządzać nimi w portfelu inwestycyjnym.
Autor: Sebastian Nowak
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.