Udostępnij:

Top 6 popularnych błędów w mediach społecznościowych, których Twoja firma powinna unikać

Popełnianie błędów niekoniecznie jest czymś złym. Po pierwsze, zawsze uczysz się więcej w „nienajlepszym” momencie. W rzeczywistości istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli kiedykolwiek popełniłeś błąd, jest bardzo mało prawdopodobne, że go powtórzysz. Po drugie, nie musisz popełniać własnego błędu, aby uczyć się z tego, co powinieneś lub czego nie powinieneś robić. Możesz uczyć się na błędach innych ludzi. Patrząc na wpadki, które popełnili inni, możesz nauczyć się, jakiej pułapki unikać i jak obejść podobne sytuacje.

Top 6 popularnych błędów w mediach społecznościowych, których Twoja firma powinna unikaćFot. shutterstock.com

13 statystyk pokazujących, dlaczego marketing w mediach społecznościowych jest ważny

Oczywiste jest, że platformy społecznościowe są świetnymi narzędziami do prezentowania historii pracowników, wizji i wartości marki oraz tworzenia emocjonalnej więzi z odbiorcami (tak, firmy  powinny uderzyć w sznur emocjonalny, tak jak robią to firmy B2C). Widzimy to w danych:

 1. Według Buffera 89% marketerów twierdzi, że media społecznościowe są „bardzo ważne”, a 30 procent twierdzi, że są „raczej ważne” dla ich ogólnej strategii marketingowej.
 2. YouTube gromadzi ponad miliard godzin czasu oglądania każdego dnia.
 3. 82% marketerów  deklaruje, że wykorzystuje LinkedIn jako sposób nawiązywania kontaktów i nawiązywania kontaktów zawodowych. Korzystają również z Facebooka, Twittera, Instagrama, Youtube i Pinterest.
 4. W 2017 roku 80% leadów  w mediach społecznościowych pochodziło z LinkedIn. (LinkedIn)
 5. 53% światowej populacji jest obecnie aktywnych w mediach społecznościowych.
 6. 13 nowych użytkowników po raz pierwszy co sekundę korzysta z mediów społecznościowych (Hootsuite).
 7. 70% dorosłych stwierdziło, że ufa rekomendacjom online od znajomych i rodziny, ale tylko 15% stwierdziło, że ufa oficjalnym wpisom firmy w mediach społecznościowych (PostBeyond).
 8. 91% kupujących  aktywnie korzysta z mediów społecznościowych (IDC).
 9. 79% osób ubiegających się o pracę korzysta z mediów społecznościowych w poszukiwaniu wolnych miejsc pracy. Jednak 86% kandydatów korzysta z mediów społecznościowych do poszukiwania pracy w ciągu pierwszych 10 lat swojej kariery (Glassdoor).
 10. 93% członków Twittera twierdzi, że są otwarci na umożliwienie markom dołączenia do rozmowy, zwłaszcza gdy zapewniają pomoc (Twitter).
 11.  90% członków Instagrama obserwuje konto firmowe lub oficjalne konto marki (Instagram).
 12. LinkedIn twierdzi, że ma prawie 800 milionów członków w 200 krajach. Ameryka Północna stanowi około 25% tej populacji.
 13. Facebook dociera do 59% światowej populacji mediów społecznościowych. To jedyna platforma społecznościowa, która jest w rękach ponad połowy użytkowników mediów społecznościowych na świecie.

To tak naprawdę tylko wycinek danych, które powinny zachęcić Twój biznes do większego zaangażowania w media społecznościowe. Można robić to na przeróżne sposoby, a jednym z nich jest pisanie recenzji. Jeśli siedzisz w temacie kasyn online, zainteresować mogą cię przykładowo GG Bet opinie. Pod podanym linkiem zobaczysz, w jaki sposób formułowana jest opinia na temat tego konkretnego kasyna oraz w jaki sposób użytkwonicy mogą odbierać twoje działania. W mediach społecznościowych można więc przebywać na różne sposoby, w tym poprzez zamieszczanie opinii, ale najważniejsze to unikać istotnych błędów.

Lista 6 błędów, których musisz unikać

Media społecznościowe zwróciły uwagę na błędy, które są dostępne dla całego świata. Kiedy te trip-upy pochodzą od rozpoznawalnych firm i dużych marek, wydają się być jaskrawymi przykładami, z których reszta z nas musi się uczyć. Oto lista wpadek w mediach społecznościowych, których Twoja firma nie powinna popełniać.

Nieaktualna zawartość i łączenie kont firmowych i osobistych

Internet to gigantyczna rosnąca sieć informacji i jeśli nie przyczyniasz się do niej regularnie, tracisz możliwości nawiązywania kontaktów z zainteresowanymi ludźmi. Ważne jest, aby regularnie publikować świeże i oryginalne treści. Bez tego Twoi fani i obserwatorzy mogą się zastanawiać, gdzie zniknęłaś, i wyruszyć, by wypasać się na bardziej zielonych pastwiskach. Sztuczka z treścią to:

 • zrozumienie, ile lub jak mało należy publikować;
 • poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, czego chcą Twoi odbiorcy;
 • przygotuj się do aktualizacji;
 • udostępnianiaj swoją treść;
 • angażuj się w publikowane elementy marketingu.

Pamiętaj, aby jak najbardziej poprawiać doświadczenie użytkownika w ten sposób i poprawiaj jego opinię na swój temat. Do tego, głównym zakazem jest łączenie ze sobą profesjonalnych i osobistych kont w mediach społecznościowych. Przechowuj najważniejsze wydarzenia weekendu w Las Vegas między tobą a przyjaciółmi, a nie tobą i twoimi klientami. Jeśli rozważasz promocję swojej marki w mediach społecznościowych, upewnij się, że tworzysz osobne profile na każdej platformie.

Od sporadycznego do żadnego monitorowania

Jakiś czas temu niektórzy hakerzy włamali się na Amazon.com i spowodowali, że wszystkie książki napisane przez autorów gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT) zniknęły. Nie trzeba dodawać, że wiele osób było wściekłych i korzystało z platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, aby wyrazić swoją frustrację i zdenerwowanie.

Obejmowało to stworzenie hashtagu na Twitterze, który został wykorzystany do wylania wstrętu skierowanego do Amazona. Ponieważ Amazon nie zareagował wystarczająco szybko, ludzie wierzyli, że celowo usunęli materiały LGBT ze swojej strony. Wyciągnięta lekcja — pamiętaj o rutynowym monitorowaniu tego, co mówi się o Twojej marce i firmie.

Strategie klonowania i niedoświadczeni przedstawiciele

Każda witryna społecznościowa ma unikalnych obserwujących. Poznanie i zrozumienie, kim są odbiorcy i co im się podoba, pomoże Ci ukształtować Twoją strategię w mediach społecznościowych. Podejście do wycinania ciasteczek nie jest dobrym rozwiązaniem. To, co działa na Diggu, prawdopodobnie nie zadziała na StumbleUpon, a to, co działa na Reddicie, niekoniecznie zadziała na Mixxie. Czyli:

 • dostosuj swoją strategię do każdej platformy przed wdrożeniem;
 • spraw, aby proces wdrożenia był szybki i bezproblemowy;
 • regularnie aktualizuj treści;
 • dbaj o odpowiadanie użytkownikom w rozbudowany sposób;
 • nie lekceważ ewentualnych negatywnych opinii.

Są to przydatne elementy, których nie powinieneś lekceważyć. Za przykład niech posłuży następująca historia. Jedna z ostatnich burz ogniowych w mediach społecznościowych miała miejsce między Nestle i Greenpeace na początku 2010 roku na ich stronach na Facebooku. Zwolennicy Greenpeace zorganizowali protest przeciwko Nestle za używanie oleju palmowego z wylesionych obszarów w Indonezji.

Niestety, zespół ds. mediów społecznościowych Nestle wykazał brak taktu, dojrzałości i profesjonalizmu, zamieszczając bezceremonialne i sarkastyczne uwagi. Defensywna wymiana wymknęła się spod kontroli. Ktokolwiek zdecyduje się służyć jako rzecznik mediów społecznościowych dla Twojej firmy, powinien być wyszkolonym profesjonalistą, który rozpoznaje jedną ze złotych zasad – nie obrażasz swoich klientów.

Wątpliwe przyjaźnie

We wrześniu 2009 r. sieć restauracji T.G.I. Friday's rozpoczęła kampanię marketingową w mediach społecznościowych „Woody”. Wykorzystali rzekomego aktora bez pracy, który twierdził, że jest największym fanem TGI Friday i że jeśli zdoła nakłonić 50000 ludzi do polubienia jego strony na Facebooku, to T.G.I. Friday rozdawał darmowego burgera każdemu, kto go polubił. Ludzie nie wiedzieli, że Woody nie był prawdziwą osobą i że wyzwanie nie było prawdziwą przyczyną. Ludzie czuli się zdradzeni i oburzeni, kiedy poznali prawdę. W tym samym tonie nie próbuj masowo zdobywać fanów. Wygląda to na spam i fałszywość. Poświęć trochę czasu na poznanie swoich obserwujących i pielęgnuj z nimi relacje, które będą długotrwałe.


Dlaczego Twoja firma musi zadbać o social media?

Chociaż firmy starają się sprzedawać produkty innym firmom, marketing nadal opiera się na relacjach międzyludzkich. Media społecznościowe są od dawna wykorzystywane do rozwijania tych relacji, ale ich znaczenie wzrosło w zeszłym roku. Bez wydarzeń osobistych, marketerzy potrzebowali miejsca, w którym mogliby nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami i partnerami. Odkryli, że mogą to zrobić najskuteczniej za pośrednictwem platform społecznościowych. Poniżej przedstawiamy, jak zadbać o media społecznościowe i dlaczego są ważne.

Buduj świadomość marki i generuj leady

Na różnych platformach firmy mogą opowiedzieć swoją historię, dlaczego świadczą usługi, które oferują, i na bieżąco informować odbiorców o historiach klientów i pracowników. Jeśli liderzy  potrafią wykorzystać głos swoich pracowników, mogą jeszcze bardziej zwiększyć zasięg swojej marki. Każdy pracownik ma osobistą sieć, a każda sieć ma potencjalnie setki kontaktów. Z kolei każdy z tych kontaktów jest połączony z setkami innych osób. Twórz znaczące rozmowy i angażuj się w branży docelowej, publikując filmy, wiadomości, dane i interesujące trendy. Nie tylko budujesz wiarygodność wśród potencjalnych klientów, ale te strategie mogą skutkować pozyskiwaniem leadów.

Pielęgnacja i wdrożenie Social Listening

Sprzedaż społecznościowa umożliwia specjalistom ds. sprzedaży budowanie relacji z potencjalnymi klientami. Wykorzystując swoje elementy przywództwa myślowego, testy społecznościowe i inne treści, mogą pomóc potencjalnym klientom w rozwiązywaniu problemów. To z kolei pozwala Twojemu zespołowi sprzedaży budować zaufanie i wiarygodność.

Słuchaj klientów i tego, co ludzie mówią o ich firmie. Daje to szansę uzyskania szczerej opinii o tym, jak inni postrzegają Twoją markę. Otwiera okno na poprawę słabszych obszarów Twojej firmy, jednocześnie wzmacniając aspekty, które już rezonują z ludźmi.

Połącz posty społecznościowe z możliwościami i mierz wysiłki marketingowe

Dzięki odpowiedniemu rozwiązaniu dla przedsiębiorstw liderzy mogą kierować wpisy klientów do swoich CRM, aby lepiej zrozumieć klientów. Platformy mediów społecznościowych i narzędzia do zarządzania umożliwiają śledzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI). Możesz nawet przypisać wartość pieniężną organicznemu zaangażowaniu w media społecznościowe. Earned media value (EMV) daje wyobrażenie o tym, ile kosztowałoby organiczne zaangażowanie społecznościowe i zasięg, gdybyś płacił za reklamy.

Buduj autentyczność marki i prowadź przywództwo myślowe

Angażowanie się w mediach społecznościowych daje markom możliwość budowania zaufania wśród potencjalnych klientów, partnerów i talentów/pracowników. Jest to szczególnie ważne, jeśli inne osoby promują Twoją markę lub produkty/usługi innym osobom. Ludzie prawie trzy razy częściej ufają radom lub rekomendacjom rodziny i znajomych niż oficjalnym kanałom firmowym.

Media społecznościowe to świetny sposób na poznanie problemów i zainteresowań ludzi. Z kolei obecność w mediach społecznościowych daje markom możliwość kierowania myślowym przywództwem poprzez rozwiązywanie problemów. Twórz poradniki, seminaria internetowe i inne treści, aby pomóc ludziom, a w odpowiedzi ludzie mogą zaufać Twojej marce jako źródłu wskazówek.

Rozwijaj swoją publiczność i zbuduj społeczność

W 2021 r. z mediów społecznościowych korzystało 4,48 miliarda ludzi. Społeczności nie tylko dają ci wgląd w największy adresowany rynek online, ale także pokazują, o czym mówią lub lubią ludzie. Gdy nauczysz się, jak rozwiązywać problemy tego rynku za pomocą treści z myślą o przywództwie, możesz zbudować publiczność, która wierzy w Twoją markę oraz produkty i usługi.

Dzięki planowaniu i zaangażowaniu możesz zbudować aktywną społeczność wokół swojej marki w mediach społecznościowych. Możesz wykorzystać pracowników i klientów do natychmiastowego generowania polubień i udostępnień dla swoich treści, aby dotrzeć do nowych odbiorców.

Wykorzystuj najlepsze strategie marketingowe

Na koniec, sporządziliśmy tabelę trzech najlepszych strategii marketingowych, które wykorzystasz z powodzeniem w świecie mediów społecznościowych. Pozwoli Ci to nie tylko zwiększyć zasięgi, ale też zyski. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.


Sposób

Cena

Korzyści

Skuteczność

Stwórz spersonalizowane doświadczenie

Niska

Zyskanie małej, ale za to ściśle określonej grupy zwolenników, którzy mogą wygenerować spore zyski

Wysoka

Wykorzystuj zwolenników marki

Średnia

Zwiększenie zysków przez ponowne dotarcie do istniejących już klientów

Wysoka

Kampanie wielokanałowe

Wysoka

Strategia pozwala na dotarcie potencjalnie do największej ilości klientów

Bardzo wysoka


Wszystkie opisane sposoby mają swoje zalety, ale trzeba pamiętać o tym, że obrana strategia marketingowa w mediach społecznościowych nie zagwarantuje nam sukcesu. Dlatego musicie dobrać ją pod kątem własnego budżetu i ogólnego zapotrzebowania. Jeśli jednak skorzystacie z powyższych rad, z pewnością zwiększycie swoje szanse na skuteczną kampanię reklamową w social media.


Autor: Nikodem

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Polecane

 1. Najlepsze kanały sportowe. Aktualna oferta online.Najlepsze kanały sportowe. Aktualna oferta online.

  W obecnych czasach wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe są transmitowane za pomocą kanałów, które można oglądać w telewizji bądź online. Prawa do transmisji są jednak mocno rozdrobnione,...

 2. Najbardziej Popularne Sporty w Casino OnlineNajbardziej Popularne Sporty w Casino Online

  Kasyna online to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku hazardowego, a dostępność nowoczesnych technologii i rozwój ofert promocyjnych i pakietów powitalnych pozwala na...

 3. Viaplay. Sport i rozrywka na wyciągnięcie ręki!Viaplay. Sport i rozrywka na wyciągnięcie ręki!

  Skandynawska platforma streamingowa z przytupem wkroczyła na polski rynek rozrywkowy. Oprócz wydarzeń sportowych na platformie znajdziemy również filmy, seriale i programy dla dzieci.Cena...

Komentarze

Jeszcze nie ma żadnego komentarza. Może rozpoczniesz dyskusję?
Musisz być zalogowany

Top 6 popularnych błędów w mediach społecznościowych, których Twoja firma powinna unikać

Zgłoś błąd