Poker: historia dyscypliny sportowej
Historia pokera sięga XIX wieku. Nie jest jasne, kto dokładnie wymyślił tę grę, jednak prawdopodobnie ma ona korzenie w kilku różnych grach karcianych z Europy i Chin. Oficjalne zasady pokera zostały spisane po raz pierwszy w 1834 roku przez Josepha Crowella.
Jednak nie zawsze poker uznawany był za pełnoprawną dyscyplinę sportową. Piętno losowej gry rozgrywanej na pieniądze ciążyło nad tą najpopularniejszą karcianą grą na świecie. Nawet dziś w ustawodawstwie wielu krajów widać skutki takiego myślenia - by wymienić tylko polską ustawę hazardową, która penalizuje nawet grę na drobne pieniądze w domu z przyjaciółmi.
Poker zaczął być bardzo popularny w USA pod koniec XIX i na początku XX wieku, zwłaszcza w czasach Dzikiego Zachodu i wkrótce potem. W latach 70-tych i 80-tych popularność pokera zaczęła rosnąć dzięki telewizyjnym transmisjom turniejów, co pozwoliło na popularyzację tej gry. Obecnie poker jest w większości krajów uważany za sport, a turnieje o wysokich stawkach są transmitowane na całym świecie.
Pierwsze duże turnieje pokerowe
Pierwsze popularne turnieje pokerowe były organizowane głównie w kasynach i klubach pokerowych w Stanach Zjednoczonych. W latach 70. i 80. największe turnieje odbywały się w Las Vegas i Atlantic City. W tamtym czasie wygrane wynosiły przeciętnie kilkaset tysięcy dolarów.
Jednym z najbardziej znanych zawodników z tamtych lat był Johnny Moss, który wygrał pierwszy turniej World Series of Poker w 1970 roku. Inni znani gracze z tamtych lat to: Amarillo Slim Preston, Doyle Brunson, czy Bobby Baldwin. Przypomnijmy kilka znanych imprez z tego okresu:
- W 1973 roku odbył się pierwszy turniej World Series of Poker (WSOP) w którym wzięło udział 7 zawodników. Zwycięzca okazał się Johnny Moss; otrzymał on nagrodę główną - 30 000 dolarów
- W 1978 roku odbył się pierwszy turniej WSOP z pulą nagród przekraczającą milion dolarów.
- W 1980 roku Johnny Chan wygrał pierwszy z dwóch turniejów WSOP z rzędu.
- W 1982 roku Jack Straus wygrał turniej WSOP po tym jak przegrał wszystkie swoje żetony i zmuszony był do kontynuowania gry dzięki pożyczce od innego zawodnika.
Lata 90. i dalszy wzrost popularności
W latach 90-tych popularność pokera dalej rosła dzięki telewizyjnym transmisjom turniejów, a także rozwojowi internetowych serwisów pokerowych. Wraz z rosnącymi stawkami rosła też baza fanów.
W roku 2003, Chris Moneymaker, amator, który zdobył swoje miejsce w turnieju WSOP za pośrednictwem turnieju online, wygrał turniej i sięgnął po nagrodę główną 2,5 miliona dolarów. To wydarzenie, zwane "Moneymaker Effect", przyczyniło się do jeszcze większego wzrostu popularności pokera i przyciągnięcia nowych graczy do tej dyscypliny sportowej.
W ciągu ostatnich kilku dekad turnieje WSOP i inne wielkie turnieje pokerowe, takie jak World Poker Tour (WPT) i European Poker Tour (EPT), stały się bardzo prestiżowe i z pulami nagród przekraczającymi miliony dolarów. Znani gracze z tamtych lat to Phil Ivey, Daniel Negreanu, czy Phil Hellmuth. Obecnie poker jest uważany za jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Pokera oferuje dziś praktycznie każde kasyno internetowe z płatnością MuchBetter i innymi metodami składania depozytu.
Trudno znaleźć dokładne statystyki dotyczące liczby profesjonalnych graczy pokerowych w USA czy w Polsce. Szacuje się jednak, że w Stanach wynosi ona pomiędzy 250 a 300 000 osób regularnie biorących udział w mniejszych i większych imprezach. Z pewnością liczba profesjonalnych graczy jest znacznie większa w USA niż w Polsce.
Tak czy owak i Polacy mają swoje sukcesy. Wielu graczy w naszych barwach zdobywa uznanie w świecie pokera, m.in. Dzmitry Urbanovich, Bartlomiej Machon, czy Dominik Panka. Są to zawodnicy, którzy osiągnęli sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając tytuły mistrzowskie, wygrane w turniejach live i online oraz wysokie miejsca w rankingach.
Polska ma również swoje osiągnięcia w tej dziedzinie, wielu graczy z Polski zdobyło tytuły mistrzowskie na turniejach międzynarodowych, a także wygrali turnieje z wysokimi pulami nagród.
Autor: Adam Nowak
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.