Jak kryptowaluty i technologie blockchain zmieniają nasze podejście do finansów?
Zaawansowana technologia umożliwia ewolucję płatności i globalną konkurencję. Niejasności otaczające walutę cyfrową wciąż pozostawiają wystarczająco dużo miejsca na analizę jej bezwarunkowej akceptacji, zaufania i oczekiwania.
Banki powinny dokładnie rozważyć technologię leżącą u podstaw tych kryptowalut jako potencjalny nowy ogólny sposób przenoszenia własności wartości w perspektywie długoterminowej. W tym artykule znajdziecie między innymi analizę ogólnego wykorzystania kryptowalut, zwłaszcza Bitcoina.
Obiektywne podejście do przyszłości waluty cyfrowej jest w tej chwili szeroko dyskutowaną kwestią, albowiem w wielu miejscach można ją wykorzystać na przykład, grając w swoje ulubione automaty online w Vulkan Vegas bonus za rejestrację.
Ponadto w artykule omawiamy między innymi prywatność finansową, która jest bardzo delikatną kwestią w korzystaniu z cyfrowej waluty lub kryptowaluty. Badanie wykazało, że przyszłość kryptowalut może być bardzo świetlana, jeśli zostaną spełnione pewne warunki instytucjonalno-formalne, ponieważ powodzenie ewolucji pieniądza elektronicznego wymaga zbudowania bezpiecznych płatności poprzez trzy kryteria:
- standaryzację,
- kompatybilność,
- innowacyjność.
Kilka słów o kryptowalutach i blockchain
Pieniądz elektroniczny nie jest nowym zjawiskiem. Handel przez internet zwiększył wykorzystanie nowych technologii, zwiększając tym samym popyt na nowe elektroniczne metody płatności. Prawdziwą nowością jest płatność elektroniczna w handlu detalicznym oraz wykorzystanie internetu jako nowego rynku pieniężnego. Dzisiaj pieniądz staje się gotową informacją na mikroprocesorze lub w bazie danych. Bez wątpienia celem takiego instrumentu jest poprawa efektywności tradycyjnej metody płatności, a w przyszłości odejście od płacenia żywą gotówką.
W tej chwili nadal nie ma jasnych standardów w mechanizmie Blockchain i w związku z tym nie znamy granic, dlatego więc uczestnicy mogą łatwo komunikować się bez obecności regulatora, jakim jest na przykład bank. Za technologią Blockchain kryje się uniwersalna waluta internetowa, co z kolei rodzi wiele pytań dotyczących wykorzystania korzyści i zagrożeń oraz szkód, które wynikałyby z jego zastosowania.
Przegląd rewolucji IT i innowacji związanych z pieniędzmi
Handel internetowy zwiększył wykorzystanie nowych technologii, a tym samym zwiększył zapotrzebowanie na nowe elektroniczne metody płatności. Zaczęło się to zwłaszcza w połowie lat 90-tych wraz z rewolucją informacyjną, spadkiem cen komputerów i ich sieciowaniem. Od tego momentu, panuje zwiększony popyt na realizowanie płatności elektronicznych w handlu detalicznym oraz wykorzystania internetu jako nowego rynku pieniężnego. W związku z rewolucją informacyjną wprowadzono nowy elektroniczny sposób płatności, znany jako gotówka elektroniczna, e-wallet, e-waluta, waluta cyfrowa, pieniądz cyfrowy lub gotówka cyfrowa. Bez wątpienia celem takiego instrumentu jest poprawa efektywności tradycyjnej metody płatności oraz bezpieczeństwo dokonywanych transakcji oraz wygoda.
Bitcoin to cyfrowa waluta, której wartość zmienia się w zależności od akceptacji klientów na całym świecie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w przeciwieństwie do standardowych walut, których używamy, takich jak dolar czy euro, które są regulowane przez banki centralne, to w przypadku Bitcoina nie ma regulacji. Dlatego transakcje z Bitcoinem są uważane za bardziej prywatne i anonimowe ze względu na otwarty system i brak organu regulacyjnego lub pośrednika w wykonywaniu transakcji.
Transakcje przeprowadzane są z wykorzystaniem zabezpieczeń kryptograficznych, a ich realizacja odbywa się poprzez sieć publicznych ksiąg elektronicznych. Do weryfikacji transakcji konieczne jest posiadanie określonego sprzętu i oprogramowania, które użytkownicy mogą skonfigurować, a po określonej liczbie transakcji otrzymują część Bitcoinów. W ten sposób dokonuje się również dodatkowego uruchomienia tej cyfrowej waluty.
Przyczyny występowania Blockchain
Chociaż gotówka jest szybką i wydajną metodą płatności, to jednak wady jej stosowania są duże. Przechowywanie gotówki wiąże się z wieloma kosztami, w tym oszustwami, utratą pieniędzy, koniecznością ich deponowania, a także kosztami związanymi z zarządzaniem pieniędzmi w instytucjach finansowych.
Zadaniem pieniądza elektronicznego jest zastąpienie gotówki w transakcjach o niewielkiej wartości, unikając w ten sposób jego wad. Na przykład Moneo ma na celu obniżenie kosztów przechowywania gotówki i siły nabywczej do tymczasowego transferu w bardziej efektywny sposób. Struktura ta powinna być stosowana do różnych transakcji detalicznych o mniejszej wartości, aby ostatecznie w krótkim czasie, stać się substytutem gotówki.
Potencjał kryptowaluty
Istnieją różne opinie na temat przyszłości kryptowalut w ogóle. Za optymistycznym spojrzeniem na wykorzystanie kryptowalut przemawia fakt, że z łatwością przenoszą one środki pomiędzy dwiema stronami transakcji. Transakcje te są ułatwione dzięki wykorzystaniu kluczy publicznych i prywatnych do celów bezpieczeństwa.
Te transfery środków są dokonywane przy minimalnych kosztach przetwarzania, co pozwala użytkownikom uniknąć wysokich opłat pobieranych przez większość banków. Ponadto wiele krajów zaczęło akceptować Bitcoin jako obowiązującą walutę. W szczególności kraje, które dążą do pozbycia się gotówki, mają bardzo przyjazne podejście do szyfrowania.
Argumentem, którego używają promotorzy w przypadku Bitcoina, jest kapitalizacja rynkowa Bitcoina i innych kryptowalut, twierdząc, że rynek kryptowalut stał się bardzo duży i potężny, a zakaz jego używania, byłby kosztowny dla każdego kraju. Dziś łączna wartość wszystkich kryptowalut osiągnęła rekordową wartość ponad 390 miliardów dolarów.
Podsumowanie
Warto zatem zadać sobie pytanie, jak rozwinie się dalej rynek kryptowalut i jak wpłynie on dalej na postrzeganie przez nas finansów. Jedno jest pewne, już wkrótce się o tym przekonamy.
Autor: Sebastian Nowak
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.